Надання домедичної допомоги в умовах воєнного стану. Поради вінничанам

21 жовтня 2022, 16:44 (Відредаговано 21 жовтня 2022, 17:37)

Ворог кожного дня завдає цинічні ракетні та артилерійські удари по українських містах. Через це зростає кількість жертв серед цивільного населення. Тому вкрай важливо володіти навичками, які допоможуть врятувати чиєсь життя. Міністерство охорони здоров’я України випустило рекомендації щодо надання першої домедичної допомоги.

Перша допомога – ряд дій та заходів, які необхідно вжити впродовж перших хвилин після настання екстреної події до прибуття бригади екстреної медичної допомоги. Метою цих заходів є базова підтримка життя: забезпечення прохідності дихальних шляхів (в тому числі при механічній асфіксії, шляхом вдавлення), зупинка критичної кровотечі, підтримка дихання та кровообігу без використання спеціального обладнання, крім засобів особистого захисту.

Алгоритм надання допомоги:

  • Пріоритет – власна безпека. Допомогу потерпілому потрібно надавати лише тоді, коли для цього створенні безпечні умови.

  • За можливості потрібно перемістити потерпілого у безпечне місце.

  • Потрібно оцінити, в якому стані знаходиться потерпілий. Перш за все потрібно звернути увагу чи знаходиться потерпілий у свідомості та чи присутнє у нього дихання. Нормальне дихання – це не менше 2-3 видихів за 10 секунд. Якщо постраждалий у свідомості, то нагальної необхідності перевіряти пульс та дихання одразу немає. Для того, аби визначити чи знаходиться потерпілий у свідомості, можна звернутись до людини із запитанням. Ні в якому разі не можна натискати на частини тіла пораненого для того, щоб визначити його стан.

  • Одразу ж потрібно викликати бригаду швидкої медичної допомоги за номером «103». Якщо є така необхідність, також потрібно викликати інші екстрені служби (ДСНС та поліцію).

  • При критичній кровотечі потерпілому потрібно накласти кровоспинний джгут або турнікет, або тугу пов’язку з підручних засобів. Накладати джгут та турнікет потрібно накладати максимально високо на кінцівку. Свідченням того, що турнікет/джгут накладений правильно є зупинка кровотечі. Також важливо зафіксувати час накладення. При відсутності цих засобів потрібно на рану. Важливо: потрібно тиснути на рану до моменту приїзду медиків або накладання кровоспинного джгута/турнікета.

  • Потрібно забезпечити прохідність дихальних шляхів. Якщо у потерпілого постраждалого в роті є видимі сторонні предмети, кров, блювотні маси чи інше потрібно прибрати їх для відновлення прохідності дихальних шляхів.

  • Якщо навіть після зупинки кровотечі та забезпечення прохідності дихальних шляхів у пораненого не з’явились ознаки життя, необхідно розпочинати серцево-легеневу реанімацію. Для цього потрібно покласти постраждалого на спину. Для проведення СЛР потрібно натискати посеред грудної клітини двома руками: основу однієї долоні потрібно накрити другою долонею. Глибина натискання має становити 5-6 см. Частота натискань має складати 100-120 на хвилину.

  • Якщо постраждалий без свідомості, слід його тримати у стабільному боковому положенні до приїзду медиків. Не можна залишати постраждалого самого. Навіть якщо кровотеча зупинена, поранений у свідомості може захотіти зняти джгут чи турнікет.

Варто запам’ятати, що дотримання цих правил може врятувати чиєсь життя.

Детальніше про алгоритми домедичної допомоги – у відеокурсі за посиланням

Теми

Схожі сервіси

Усі сервіси

Вакцинація від грипу

Щорічна вакцинація — найдієвіший спосіб захиститися від грипу та попередити тяжкі ускладнення хвороби.

Планова імунопрофілактика

Інформація щодо планової імунізації населення з метою профілактики