Екологія
•Опубліковано 06 серпня 2021, актуалізовано 24 березня 2023
Інформація про екологічну ситуацію у місті, якість атмосферного повітря, стан водних ресурсів міста, стан зелених насаджень, поводження із відходами у місті та інше:
Зелений курс Вінниці
- Декларація про Зелений курс
- Реалізація Зеленого курсу Вінниці
- Протидія змінам клімату
- Клімат
Боротьба зі зміною клімату є глобальним викликом, який вимагає як широкої міжнародної співпраці, так узгодженої роботи на державному, регіональному і місцевому рівнях. І міста є невід’ємною рушійною силою у цьому напрямку. Вінницька міська рада перша в Україні, вирішила задекларувати приєднання нашої громади до принципів та засад Європейського зеленого курсу шляхом підписання Декларації про Зелений курс Вінниці і затвердження Дорожньої карти заходів виконавчих органів міської ради для впровадження його принципів та підходів в межах громади, ухваливши рішення №858 від 28 січня 2022 року «Про проголошення Зеленого курсу Вінниці».
Рішення міської ради №858 від 28.01.2022 року "Про проголошення Зеленого курсу Вінниці"
Рішення міської ради №1465 від 24.02.2023 року "Про внесення змін до рішення міської ради від 28.01.2022 № 858 "
Зелений курс Вінниці – логічне продовження довгострокових планів громади у зеленому розвитку, зафіксованих як в Стратегії 3.0, так і в Концепції інтегрованого розвитку м. Вінниці 2030. Ми продовжуємо шлях до того, щоб у 2030 році Вінниця стала повністю екологічним і зеленим містом. Реалізація Зеленого курсу Вінниці потребує активного залучення та співпраці усіх зацікавлених сторін: влади, бізнесу, громадськості, науковців та небайдужих вінничан. Адже лише синергія зусиль та розуміння нагальності екологічних і кліматичних викликів забезпечить швидкий та ефективний перехід громади до кліматичної нейтральності, позитивно позначаться на житті кожного вінничанина та сприятимуть досягненню цілей сталого розвитку і перетворенню Вінниці на лідера зелених змін в Україні.
В Україні з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан. Відповідно до Постанови КМУ №590 від 09.06.2021 р.проведення видатків в минулому році було вкрай обмеженим. Враховуючи усе це, виконання багатьох запланованих на 2022 рік заходів Дорожньої карти, в тому числі і тих, які потребували фінансування, перенесено на майбутні роки. Разом з тим, у межах можливостей, все ж таки вдалося досягти певних поставлених завдань та розпочати рух у напрямку реалізації Зеленого курсу Вінниці.
Рішення міської ради №1466 від 24.02.2023 року "Про хід виконання Дорожньої карти заходів Вінницької міської територіальної громади для реалізації Зеленого курсу Вінниці до 2030 року" у 2022 році"
Зміна клімату – глобальна екологічна проблема, яка загрожує життю і здоров’ю людини, довкіллю, існуванню екосистеми Землі в цілому.
- Що роблять країни?
- Паризька кліматична угода
- Що робить Україна?
- Енергоефективність
- Поради щодо захисту клімату
- Живи стало. 30 порад
- Свідоме споживання. Правило 6R
- Огляд шостої оціночної доповіді IPCC
Міжнародні кліматичні переговори
У 1992 році під час міжнародного Саміту Землі у Ріо-де-Жанейро 154 країни визнали існування зміни клімату в результаті людської діяльності та прийняли рішення вести спільну роботу для обмеження глобального потепління. У цьому ж році була прийнята Рамкова конвенція ООН зі зміни клімату (РКЗК ООН), а з 1995 року сторони конвенції почали щорічно збиратися для прийняття спільних рішень на Конференції сторін (англ. Conference of Parties, або скорочено “COP”).
На конференції сторін збираються представники кожної країни-підписанта РКЗК ООН: 196 країн світу, а також Європейський Союз, який бере участь як окремий член Конвенції. Окрім того, у конференції беруть участь представники неурядових організацій, місцевих органів влади, наукової спільноти, молоді, бізнесу, профспілок та інших зацікавлених сторін.
Паризька угода була підписана на Міжнародних кліматичних переговорах ООН (СОР21) у 2015 році. Вже через рік угода вступила в силу – відразу після того, як її схвалили 55 країн, що відповідальні за понад 55 % світових викидів парникових газів. Станом на середину 2022 року, 193 країни (із 197 країн-учасниць Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату) ратифікували Паризьку угоду. Україна увійшла у двадцятку перших країн, які на державному рівні затвердили Угоду.
Головною метою Паризької угоди є утримання глобального потепління на Землі в рамках 2°C та докладання максимальних зусиль аби зупинити потепління на 1,5°C. Це означає, що людство повинне обмежити викиди парникових газів, що утворюються від спалювання викопного палива і спричиняють глобальне потепління.
Участь кожної окремої країни у досягненні світової мети визначається нею індивідуально, є добровільною та має назву «Національно визначений внесок» (англ. nationally determined contribution, або скорочено “NDC”). Угода вимагає, щоб такі внески були «амбітними» та встановленими «… з метою досягнення цілі Угоди». Однак, останні аналітичні дослідження показують, що цілі зі скорочення викидів, які країни подали до Паризької угоди, не допоможуть утримати потепління в рамках 2°С, а навпаки – сприятимуть подальшому зростанню середньої температури на планеті на 2,6°С – 4,0°С.
Уряд України один з перших ратифікував Паризьку угоду. А у 2021-му році подав оновлений Національно визначений внесок із ціллю скоротити викиди парникових газів до 2030 року на 65% від рівня 1990 року. Вперше наша кліматична мета передбачає реальне зниження викидів парникових газів від теперішніх рівнів (-7% у 2030 році у порівнянні з 2019-м), а не їх підвищення, як це було до цього. Для реалізації цієї амбітної мети Україна має відмовитися від видобутку та використання викопного палива, підвищити енергоефективність та побудувати нові потужності, які виробляють енергію з відновлюваних джерел.
Станом на зараз, через російську агресію, яка зруйнувала понад 200 промислових об’єктів, кліматична ціль вже є виконана. До 2025 року, країни зобов’язались переглянути та посилити свої плани, тож ставлячи орієнтир на декарбонізацію економіки та зелене післявоєнне відновлення, Україна має шанси стати лідером та прикладом у цьому процесі.
Що таке енергоефективність? Енергоефективність – це забезпечення своїх потреб з використанням меншої кількості енергії, тобто комплекс технологічних, економічних і організаційних заходів, головною метою яких є підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів. Це дозволяє домагатися певного результату, витративши при цьому меншу кількість енергоресурсів, ніж використовувалося зазвичай. Найхарактерніший приклад енергоефективних технологій – це світлодіодні світильники, які забезпечують необхідний рівень освітленості, але при цьому споживають в п’ять разів менше енергії, ніж лампи розжарювання.
Все про енергоефективність, ефективне та енергоощадне споживання енергоресурсів на сервісі.
Ми можемо захистити клімат у всіх сферах нашого повсякденного життя. Ми вже можемо досягти багато чого за допомогою невеликих змін: економія енергії чи перехід на велосипед, здійснення покупок більш регіонально тощо. На цій сторінці ви знайдете ефективні поради щодо захисту клімату в різних сферах повсякденного життя.
ПОДОРОЖІ
- менше подорожуйте літаком, що істотно зменшить викиди вуглецю;
- при придбанні власного авто обирайте моделі з електричним двигуном;
- більше ходіть пішки чи користуйтесь велосипедом.
СПОЖИВАННЯ ТА ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ
- купуйте меньше нового одягу та намагайтесь носити його довше;
- ремонтуйте та повторно використовуйте всі можливі речі;
- не викидайте їжу і скоротіть кількість харчових відходів;
- зменшіть кількість м’яса у своєму раціоні;
- споживайте сезонні фрукти та овочі.
ПОЛІТИЧНІ РІШЕННЯ
- вимагайте від влади та політиків конкретних дій зі створення та інвестицій у відповідну інфраструктуру;
- обирайте фінансові інституції та фонди, що інвестують відповідально;
- об’єднуйтесь з колегами на роботі для сталих практик в офісі;
- будьте голосом змін: говоріть про можливості пом’якшення змін клімату з родичами, друзями, сусідами.
ЕНЕРГІЯ ТА ПРИРОДНІ РЕСУРСИ
- вимикайте за собою та іншими світло та прилади, що не використовуються
- приймайте душ замість ванни та встановіть на змішувачі води аераторні насадки утеплити свої квартири, будинки та горища в них;
- зменшуйте температуру опалення у будинку хоча б на градус та більше;
- купуйте електроенергію з ВДЕ у «зеленого» постачальника;
- встановіть власну сонячну станцію.
IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) – Міжурядова група експертів з питань змін клімату (МГЕЗК). Її створили 1988 року Всесвітня метеорологічна організація спільно з Програмою ООН із довкілля для оцінки та отримання максимально достовірних і авторитетних даних, пов'язаних зі зміною клімату. Нині науковці всього світу разом працюють задля накопичення знань щодо клімату. Проекції клімату включені в матеріали Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (ІРСС). Кліматичні проекції зібрані і актуалізуються в новіших звітах робочих груп організації. Нещодавно, 2021 року, вийшов один із розділів шостого звіту (він налічує 4 тисячі сторінок та детальну інформацію по різних регіонах). А 2022 року вийшло ще два розділи: 28 лютого – про вразливість, вплив і адаптацію до зміни клімату, і 4 квітня – про запобігання впливу на кліматичну систему.
Клімат Вінниці помірно континентальний. Для міста властиве тривале, не спекотне з досить нерівномірним розподілом опадів літо та порівняно м’яка зима. Середня температура повітря в січні -3,8˚С, в липні +20,0˚ С. Річна кількість опадів складає 566 мм. З несприятливих метеорологічних явищ на території міста відмічаються (в днях на рік): грози (30), град (1), хуртовини (4), тумани в холодний період (39), пориви вітру зі швидкістю ≥ 15 м/с (20), сильні опади ≥ 30 мм (2), аномальна спека з температурою ≥ +30˚С (11) тощо.
Екологічний стан м. Вінниця
- Стан повітря
- Стан водних ресурсів
- Стан зеленого господарства
- Поводження з відходами
- Радіаційний фон
Результати останніх досліджень забруднення повітря по місту Вінниця в кратності до гранично-допустимих концентрацій (ГДК) за даними Вінницького обласного центру з гідрометеорологі доступні за посиланням. Вільний та безоплатний доступдо інформації щодо якості повітря на мапі за посиланням.
Гідрологічна мережа міста Вінниці представлена р. Південний Буг та трьома малими річками - Тяжилівка, Вишня, Вінничка.
З інформацією щодо якості питної води можна ознайомитися за посиланням.
Для детального ознайомлення з інформацією щодо якості води у м. Вінниці завантажте наступні документи:
Зелені насадження - це довгострокове капіталовкладення, яке відповідає за очищення повітря від шкідливих речовин, зменшення впливу негативних речовин, забезпечення комфортних умов проживання, захисту життя та здоров’я населення.
Об'єкти природно-заповідного фонду
Відходи - це одна з основних сучасних екологічних проблем, яка несе в собі потенційну небезпеку для здоровя людей, а також небезпеку для навколишнього природного середовища, що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення. Захист навколишнього природного середовища та здоровя людини від негативного впливу відходів, забезпечення ощадливого використання матеріально-сировинних і енергетичних ресурсів є головним завданням для розвитку Вінницької міської територіальної громади.
До уваги мешканців міста!
У Вінниці на базі Донецького національного універсиитету імені В.Стуса відкрито станцію глибокого сортування сміття
Пункти прийому вторсировини у Вінниці
- ТОВ "ЕКО-СЕРВІС"
- ТОВ «ЕкоПоділля»
- ТОВ «ВТОРМАВІННИЦЯ»
- ФОП «Клемешов»
- ТОВ «Подільська Січ»
- ФОП Ткаченко К. М.
- Прийом вторсировини (Шиманський Андрій)
Адреса:вул. Левка Лук'яненка, 19, м.Вінниця тел: (098)5656904 Прийом, збір вторинної сировини, макулатури, пластик, плівка, метал у Вінниці та Вінницькій області у малих об'ємах і по Україні у великих об'ємах. Утилізація небезпечних вдходів (платна послуга)
Адреса: вулиця Чехова, 31а.
Контакти: (093) 556 27 41, (096) 597 85 21.
Пункти прийому:
– вулиця Пирогова, 17, за магазином «Лана» (8:00-14:00, Нд – вихідний);
– вулиця Космонавтів, 47-а, за магазином «Олімп» (8:00-14:00, Пн – вихідний);
– вулиця Москаленко, 36 (8:00-14:00, Нд – вихідний);
– вулиця Короленка, 29 (8:00-15:00, Пн – вихідний);
– вулиця Привокзальна, 19 (8:00-14:00, Пн – вихідний);
– вулиця Київська, 171-а (8:00-14:00, Нд – вихідний);
– вулиця Київська, біля зупинки «Грибоєдова» (8:00-14:00, Нд – вихідний);
– вулиця Литвиненко-Вольгемут 31/4 (8:00-14:00, Нд – вихідний).
Адреса: вулиця Айвазовського, 4 (фактично – 4-в, одразу за залізничною колією). Контакти: (0432) 65-88-65, (096) 646-80-25. Пункти прийому: – біля Лампового заводу (вулиця Ватутіна, 19); – гараж навпроти ТЦ «Жовтень» (проспект Коцюбинського, 34). Графік: 8:30-18:00 (Пн-Пт).
Адреса: вулиця Чехова, 2 (прийом склотари, склобою, пластмаси), вулиця Чехова, 35 (прийом макулатури, плівки, банки пивної). Контакти: (0432) 52 70 46. Пункти прийому: – вулиця Матросова, 12 (Старе місто); – вулиця Келецька, 97 (біля школи №18, колишня теплиця); – вулиця Дачна, 9 (за продуктовим магазином); – вулиця Островського, 29а (перший у лінії гаражів); – вулиця Привокзальна, 1 (ринок «Привокзальный», ролет №9); – біля ТЦ «Plaza Park» (вулиця Келецька, 117-Б), кінцева трамвайна зупинка; – ринок «Урожай» (в кінці ринку, за автостоянкою ліворуч); – вулиця Космонавтів, 20; – вулиця Зодчих, 8 (район «Поділля»). Графік: кожен пункт індивідуально, зазвичай – з 8:00 до 16:00-18:00 (Пн-Пт).
Адреса: вулиця Ватутіна, 19. Контакти: (0432) 57-89-58, (098) 565-69-04, (096) 846-45-01, (093) 037-87-39. Оскільки підприємство займається зберіганням з подальшою утилізацією небезпечних промислових відходів, спеціальних пунктів прийому вторсировини у місті не має. На підприємстві зазначили, що їм вторсировину здають окремі приватні підприємці, які займаються її збором (ОПТ). Такі пункти можна знайти, наприклад, в наступних районах: – у дворі п’ятиповерхівки біля аквапарку «Маяк» (вулиця Василя Порика, 28); – у дворі п’ятиповерхівки біля заводу «Форт» (вулиця 600-річчя, 27); – на ринку «Лісопарк» (Хмельницьке шосе) тощо. Однак вінничани також можуть здавати вторсировину на підприємство. Графік: 8:00-17:00 (Пн-Пт); пункти – індивідуально, зазвичай – з 8:00 до 16:00-18:00 (Пн-Пт).
Адреса: вулиця Цимлянська 2-а (в районі хутора Шевченка, в’їзд навпроти Тернопільської академії). Контакти: (067) 430-43-07, (073) 423-07-70. Графік: 8:00-17:00 (Пн-Пт).
Контакти: (073) 321 26 90. Графік: 8:00-18:00 (Пн-Нд). Пункти прийому: – вулиця Тімірязєва, 52 (біля центрально ринку); – на території автостоянки біля ринку «Урожай» (за торговим комплексом «Омега»).
Агломерація "Вінниця"
Рішенням міської ради від 27.12.2019 року №2080 функції органу управління якістю атмосферного повітря агломерації Вінниця покладені на відділ екологічної політики у складі департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради. Відповідно до Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 року №827 орган управління якістю атмосферного повітря – виконавчий орган, який забезпечує координацію суб'єктів моніторингу атмосферного повітря, затверджує плани поліпшення якості атмосферного повітря та вживає заходів для поліпшення стану атмосферного повітря на території агломерації.
Фонд охорони навколишнього природного середовища
Основною метою Фонду охорони навколишнього природного середовища міської ради є акумулювання коштів відповідних джерел надходження та їх використання в інтересах охорони навколишнього природного середовища в місті, а також цільового фінансування природоохоронних заходів, спрямованих на зменшення впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я населення.
Програма охорони навколишнього природнього середовища
Мета Програми охорони навколишнього природного середовища – покращення стану довкілля Вінницької міської територіальної громади шляхом пропаганди екологічного способу життя, зменшення об’ємів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зменшення скидів забруднених стічних вод у водойми та зменшення негативного впливу промислових і побутових відходів на довкілля, збільшення кількості та обсягів зелених зон.
Комплексний план заходів з охорони навколишнього природного середовища
Відповідно до ст.19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та з метою оцінки екологічної ситуації в м. Вінниці підприємства зобов’язані щорічно подавати на погодження виконавчим органам Вінницької міської ради Комплексні плани заходів з охорони навколишнього природного середовища та звіти про виконання Комплексних планів за попередній рік (згідно наданих форм).
Матеріали для завантаження:
Повідомлення про наміри отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря
- ТОВ "Аскор Компані"
- ТОВ "СОЛАР ОЙЛ"
- ТОВ "Гідрохаус"
- ТОВ "СОЛАР ОЙЛ"
- ВОКСЛП «Віноблагроліс»
- ТОВ "ГРИОЛ"
- ФОП Ларюшкін О.О.
- ТОВ "ГРІН КУЛ"
- КП "ВІННИЦЯОБЛВОДОКАНАЛ"
- ТОВ "ВІННИЦЬКИЙ КОМБІНАТ ХЛІБОПРОДУКТІВ № 2"
- ПРАТ "Вінницький завод "Маяк""
- ВОКСЛП "ВІНОБЛАГРОЛІС"
- СУІП ТОВ "СПЕРКО УКРАЇНА"
- ТОВ "ГРИОЛ"
- ТОВ "ШИК і БЛИСК"
- ПрАТ "ВІНХАРЧОСМАК"
- ТОВ "СОЛОДКА МРІЯ-ВІННИЦЯ"
- ТВ ТОВ "ПІВДЕННИЙ БУГ"
- Комунальне підприємство "Вінницяоблтеплоенерго"
- АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ВІННИЦЯГАЗ" (АТ "ВІННИЦЯГАЗ")
- НЕК "УКРЕНЕРГО"
- Комунальне підприємство Вінницької міської ради "Вінницяміськтеплоенерго"
Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ "Аскор Компані"
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СОЛАР ОЙЛ" (ТОВ "СОЛАР ОЙЛ"), код ЄДРПОУ 41532174 юридична адреса: 21036, Вінницька обл., Вінницький р-н, місто Вінниця, вул. Праведників світу (Максимовича), будинок 12; тел. +380970908000, e-mail: solarvinoil@gmail.com. Мета–отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин для існуючого об’єкту. Підприємство має висновок з оцінки впливу на довкілля №01-15-01/202112249185/1 від 04.10.2022. Основний вид діяльності підприємства – Код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний). Термін дії дозволу – необмежений. Основними джерелами викиду є резервуари зберігання дизельного палива (2 ємності), ПРК дизельного палива на два рукава, резервуар зберігання бензину (2 ємності), ПРК бензину на два рукава та дизельний генератор. Фактична адреса промислового майданчика: Вінницька обл., Вінницький р-н, місто Вінниця, вул. Левка Лук’яненка (Ватутіна), будинок 137, має намір отримати дозвіл на викиди в атмосферне повітря. Від джерел викиду в атмосферне повітря надходять такі основні забруднюючі речовини: Азоту (1) оксид N2O – 0,00003 т/рік, Оксид вуглецю – 0,014 т/рік, Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту) – 0,0036 т/рік, Вуглецю діоксид – 3,13 т/рік, Метан – 0,00013 т/рік, Речовини у вигляді твердих суспендованих часток – 0,0001 т/рік, НМЛОС - 1,14412 т/рік, Сірки діоксид – 0,004 т/рік. Заходи щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва – відсутні. Заходи щодо скорочення викидів – відсутні. Відповідає пропозиціям щодо дозволених обсягів викидів законодавству. Із зауваженнями щодо обсягу викидів забруднюючих речовин звертатись протягом 30 календарних днів у Вінницьку обласну військову адміністрацію, за адресою: 21050, місто Вінниця, вул. Соборна, 70, тел. (0800) 216 433, електронна адреса: oda@vin.gov.ua.
Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ "Гідрохаус"
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "СОЛАР ОЙЛ" (ТОВ "СОЛАР ОЙЛ"), код ЄДРПОУ 41532174 юридична адреса: 21036, Вінницька обл., Вінницький р-н, місто Вінниця, вул. Праведників світу (Максимовича), будинок 12; тел. +380970908000, e-mail: solarvinoil@gmail.com. Мета–отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин для існуючого об’єкту. Підприємство має висновок з оцінки впливу на довкілля №01-15-01/202112249186/1 від 27.09.2022. Основний вид діяльності підприємства – Код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (основний). Термін дії дозволу – необмежений. Основними джерелами викиду є резервуари зберігання дизельного палива (3 ємності), три паливо-роздавальні рукави дизельного палива, резервуар зберігання бензину А-92, резервуар зберігання бензину А-95, ПРК бензину на два рукава та дизельний генератор. Фактична адреса промислового майданчика: Вінницька обл., Вінницький р-н, місто Вінниця, вул. Праведників світу (Максимовича), будинок 12, має намір отримати дозвіл на викиди в атмосферне повітря. Від джерел викиду в атмосферне повітря надходять такі основні забруднюючі речовини: Азоту (1) оксид N2O – 0,00003 т/рік, Оксид вуглецю – 0,014 т/рік, Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту) – 0,0036 т/рік, Вуглецю діоксид – 3,13 т/рік, Метан – 0,00013 т/рік, Речовини у вигляді твердих суспендованих часток – 0,0001 т/рік, НМЛОС - 1,37556 т/рік, Сірки діоксид – 0,004 т/рік. Заходи щодо впровадження найкращих існуючих технологій виробництва – відсутні. Заходи щодо скорочення викидів – відсутні. Відповідає пропозиціям щодо дозволених обсягів викидів законодавству. Із зауваженнями щодо обсягу викидів забруднюючих речовин звертатись протягом 30 календарних днів у Вінницьку обласну військову адміністрацію, за адресою: 21050, місто Вінниця, вул. Соборна, 70, тел. (0800) 216 433, електронна адреса: oda@vin.gov.ua.
Вінницьке обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Віноблагроліс» (ВОКСЛП «Віноблагроліс»), має наміри отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу по проммайданчику, який розміщений за адресою: Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Сергія Зулінського, 9. Дане підприємство спеціалізується на наданні допоміжних послуг в лісовому господарстві. Джеpелами викидів забpуднюючих pечовин в атмосферу є: димові труби твердопаливних котлів (4 шт.) для опалення адмінкорпусів, димові труби твердопаливних котлів (2 шт.) для опалення побутових приміщень, холодильні установки (2 шт.), зварювальний апарат (1 шт.). Викидами забруднюючих речовин по джерелах (т/рік) є: зола (0.686), діоксид азоту (0.483), оксид вуглецю (3.374), метан(0.0117), діоксид вуглецю (247.88), азоту(І) оксид (0.0098), НМЛОС (0.109), фреон (0.003), заліза оксид (0.001), манган та його сполуки (0.00007). Максимальні приземні концентрації по цих речовинах не перевищують їх ГДК. Метою розробки документів є отримання дозволу на викиди для існуючого об’єкта. Місце знаходження та контактна інформація підприємства: Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Сергія Зулінського, будинок 9. Керівник Іванець Анатолій Васильович, тел. 067-266-49-93, vinoblagrolis@gmail.com . ЄДРПОУ: 31128012. Підприємство по видах діяльності, згідно ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» не відноситься до видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і не підлягає оцінці впливу на довкілля. Підприємство відноситься до другої групи об’єктів і підлягає прийняттю на державний облік та не має виробництв і технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися найкращі доступні технології та методи керування. Заходи щодо скорочення викидів на підприємстві не передбачені. Пропозиції щодо дозволених обсягів викидів відповідають законодавству. Пропозиції та зауваження від громадських організацій та окремих громадян просимо надсилати протягом 30 календарних днів з дати опублікування інформації в газеті у Вінницьку обласну військову адміністрацію, що знаходиться за адресою: 21050, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Соборна, 70, тел.: 0-800-216-433, ел. пошта: oda@vin.gov.ua .
Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ "ГРИОЛ"
ФОП Ларюшкін О.О.
Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди
Комунальне підприємство «Вінницяоблводоканал», основним призначенням якого є забезпечення питною водою та очищення стічних вод каналізаційної мережі міста Вінниця, повідомляє про наміри отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для насосних станцій каналізації (НСК), що знаходяться у м. Вінниця за адресами: НСК б/н по вул. Чумацька-Могильчака (навпроти буд. 38); НСК б/н по вул. Чумацька-Кузнєцова (навпроти буд. 150); НСК б/н по вул. Лугова (навпроти буд. 25); НСК б/н по вул. Соняшникова (навпроти буд. 29); НСК б/н по Барському шосе, 2-й км; НСК б/н по вул. М. Хвильового (навпроти буд. 3). Джерелами утворення забруднюючих речовин на майданчиках є: приймальні камери стоків. Від джерел майданчиків підприємства в атмосферне повітря надходять такі забруднюючі речовини (т/рік): аміак (0,0058); сірководень (0,00058); вуглецю оксид (0,0132); метан (0,3); етилмеркаптан (0,000000272); метилмеркаптан (0,000000582); азоту діоксид (0,00058). Пропозиції та зауваження від громадських організацій та окремих громадян приймаються протягом 30 календарних днів з дати опублікування інформації в газеті у Вінницькій обласній військовій адміністрації, що знаходиться за адресою: 21050, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Соборна, 70, тел.: 0-800-216-433, ел. пошта: oda@vin.gov.ua. Більш детальна інформація за тел. 8 (0432) 69-90-96.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ВІННИЦЬКИЙ КОМБІНАТ ХЛІБОПРОДУКТІВ № 2 має намір отримати дозвіл на викиди в атмосферне повітря. Юридична адреса: 23240, Вінницька обл., Вінницький р-н, селище міського типу Десна, ВУЛИЦЯ ГАГАРІНА, будинок 6 Б. Основними видами діяльності є Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості (основний) Код КВЕД 10.61. Фактична адреса промислового майданчика: Вінницька обл., Вінницький р-н, селище міського типу Десна, ВУЛИЦЯ ГАГАРІНА, будинок 6 Б. Основними джерелами викиду є резервуар зберігання дизельного палива та ПРК. Від джерел викиду в атмосферне повітря надходять такі основні забруднюючі речовини: НМЛОС – 1,49 т/рік. Загальний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря становить – 1,49 т/рік. Із зауваженнями щодо обсягу викидів забруднюючих речовин звертатись протягом 30 календарних днів у Вінницьку обласну військову адміністрацію, за адресою: 21050., місто Вінниця, вул. Соборна, 70, тел. (0800) 216 433, електронна адреса: oda@vin.gov.ua.
Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди
Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди
ТОВ «ГРИОЛ» має намір отримати дозвіл на викиди в атмосферне повітря. Юридична адреса: Вінницька обл.м. Вінниця, провулок Костя Широцького, 14-Е. Фактична адреса: Вінницька обл.м. Вінниця, провулок Костя Широцького, 14-Е. Основним видом діяльності підприємства є 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний). Джерелом викиду є дизельгенератор. Забруднюючими речовинами є: речовини у вигляді твердих суспендованих часток – 25 т/рік, оксид вуглецю – 150 т/рік, оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту — 20 т/рік, діазоту оксид — 10 т/рік, діоксид сірки – 15 т/рік, НМЛОС – 15 т/рік, діоксид вуглецю — 700 т/рік, метан — 10 т/рік. Загальний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря становить – 245 т/рік (без врахування Вуглецю діоксид). Із зауваженнями щодо обсягів викидів забруднюючих речовин звертатись до Вінницької ОВА ( Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Соборна, 70, тел. (0432) 32-25-35, 32-35-35.
ТОВ «ШИК І БЛИСК» має намір отримати дозвіл на викиди в атмосферне повітря. Юридична та фактична адреса: Вінницька обл.м. Вінниця, провулок Широцького Костя, 14-Е. Фактична адреса: Вінницька обл.м. Вінниця, провулок Костя Широцького, 14-Е. Основним видом діяльності підприємства є 46.45 оптова торгівля парфумами та косметичними товарами (основний). Джерелами викиду є твердопаливні котли. Забруднюючими речовинами є: речовини у вигляді твердих суспендованих часток – 20 т/рік, оксид вуглецю – 150 т/рік, оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту — 2 т/рік, діазоту оксид — 1 т/рік, діоксид сірки – 10 т/рік, НМЛОС – 4 т/рік, діоксид вуглецю — 800 т/рік, метан — 10 т/рік. Загальний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря становить – 197 т/рік (без врахування Вуглецю діоксид). Із зауваженнями щодо обсягів викидів забруднюючих речовин звертатись до Вінницької ОВА ( Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Соборна, 70, тел. (0432) 32-25-35, 32-35-35.
ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ВІННИЦЬКА ХАРЧОСМАКОВА ФАБРИКА» (ПрАТ «ВІНХАРЧОСМАК»), юридична адреса: 21018, Вінницька обл., місто Вінниця, ВУЛИЦЯ Р.СКАЛЕЦЬКОГО, будинок 15; фактична адреса: Вінницька обл., місто Вінниця, ВУЛИЦЯ Р.СКАЛЕЦЬКОГО, будинок 15. Має намір отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря. Основними видами діяльності є – Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів Код КВЕД 10.39. Термін дії дозволу – 10 років. Основними джерелами викиду – дизельний генератор. Від джерел викиду в атмосферне повітря надходять такі основні забруднюючі речовини: Речовини у вигляді твердих суспендованих частинок – 3 т/рік, НМЛОС – 1,5 т/рік, Азоту (1) оксид N2O – 0,9 т/рік, Оксид вуглецю – 1,5 т/рік, Оксиди азоту (у перерахунку на діоксид) – 1 т/рік, Вуглецю діоксид – 500 т/рік, Метан – 10 т/рік, Діоксид сірки – 1,5 т/рік. Загальний викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря становить – 19,4 т/рік (без урахування Вуглецю діоксид). Із зауваженнями щодо обсягу викидів забруднюючих речовин звертатись протягом 30 календарних днів у Вінницьку обласну військову адміністрацію, за адресою: 21050., місто Вінниця, вул. Соборна, 70, тел. (0800) 216 433, електронна адреса: oda@vin.gov.ua.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СОЛОДКА МРІЯ-ВІННИЦЯ» (ЄДРПОУ: 30453415) має наміри отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферу по проммайданчику, який розміщений за адресою: м. Вінниця, вул. Родіона Скалецького, 15, в зв’язку з встановленням додаткового джерела викидів: - дизель-генераторної установки. Дане підприємство спеціалізується на виробництві кондитерських виробів та безалкогольних напоїв та соків. Викидами забруднюючих речовин по додатковому джерелу на підприємстві (т/рік) є: завислі речовини – 0.003, діоксид азоту - 0.069, діоксид сірки - 0.057, оксид вуглецю - 0.066, метан - 0.0012, діоксид вуглецю - 30.55, азоту(І) оксид - 0.001, НМЛОС – 0.021. Максимальні приземні концентрації по цих речовинах, з врахуванням джерел викидів всього підприємства, не перевищують їх ГДК. Місце знаходження та контактна інформація підприємства: м. Вінниця, вул. Родіона Скалецького, 15. Директор Побережна Валентина Федорівна, тел. (0432)-67-01-35, 68-13-67. Пропозиції та зауваження від громадських організацій та окремих громадян просимо надсилати протягом 30 календарних днів з дати опублікування інформації в газеті у Вінницьку обласну військову адміністрацію, що знаходиться за адресою: 21050, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Соборна, 70, тел.: 0-800-216-433, ел. пошта: oda@vin.gov.ua
Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди
Комунальне підприємство «Вінницяоблтеплоенерго» (код ЄДРПОУ:33649363) повідомляє про наміри отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для котельні, що знаходяться за адресою: Вінницька обл., Вінницький р-н, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 128. Комунальне підприємство «Вінницяоблтеплоенерго» спеціалізується на постачанні пари, гарячої води та кондиційованого повітря. Джерелами викиду у котельні є: димова труба котельні №№1,2, скидні свічі продувки газопроводу колектора та котлів №3,4, розвантаження деревної щепи з автотранспорту. Від джерел викидів майданчику в атмосферне повітря надходять такі забруднюючі речовини (т/рік): речовини у вигляді твердих суспендованих частинок (1,75907), азоту діоксид (7,631), діазоту оксид (0,2532), ангідрид сірчистий (2,025), вуглецю оксид (18,931), вуглецю діоксид (7115,118), НМЛОС (2,828), метан (0,326036). Пропозиції та зауваження від громадських організацій та окремих громадян приймаються протягом 30 календарних днів з дати опублікування інформації в газеті у Вінницькій обласній військовій адміністрації, що знаходиться за адресою: 21050, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Соборна, 70, тел.: 0-800-216-433, ел. пошта: oda@vin.gov.ua.
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ "ВІННИЦЯГАЗ" (АТ "ВІННИЦЯГАЗ") (юрид. адреса: 21012, Вінницька обл., місто Вінниця, провулок Костя Широцького, будинок 24) має намір отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (внесення змін до діючого дозволу). Основний вид діяльності – розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи. Внаслідок виробничої діяльності АТ "ВІННИЦЯГАЗ", промислового майданчику, який знаходиться за адресою: 21012, Вінницька обл., місто Вінниця, провулок Костя Широцького, будинок 24 в атмосферне повітря викидаються такі забруднюючі речовини: речовини у вигляді суспендованих твердих частинок – 0,7 т/рік, оксиди азоту (у перерахунку на діоксид азоту [NO+NO2]) – 0,65 т/рік, оксид вуглецю – 26 т/рік, вуглецю діоксид – 200 т/рік, азоту (1) оксид [N2O] – 0,02 т/рік, метан – 0,02 т/рік, НМЛОС – 0,2 т/рік, сірки діоксид – 0,6 т/рік. Новими джерелами утворення забруднюючих речовин на промисловому майданчику є твердопаливний та газовий котли. Валові викиди знаходяться у межах допустимих норм, перевищення санітарних норм на межі санітарно-захисної зони не виявлено. Із зауваженнями та пропозиціями щодо обсягів викидів по промисловому майданчику звертатись до Вінницької обласної військової адміністрації (Вінницької обласної державної адміністрації) (21050, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Соборна, 70, тел. 0 800 216 433, e-mail: oda@vin.gov.ua) протягом 30 календарних днів з моменту виходу оголошення.
ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «УКРЕНЕРГО» (НЕК «УКРЕНЕРГО»), повідомляє про наміри отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Юридична адреса підприємства: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25. НЕК «УКРЕНЕРГО» спеціалізується на експлуатація i технічному обслуговуванні енергетичного обладнання, трансформація та передача електроенергії від виробника до пунктів підключення місцевих (локальних) розподільчих мереж. Найменування виробничого майданчику: Північне територіальне управління обслуговування мережі Приватного акціонерного товариства «НАЦІОНАЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ» «УКРЕНЕРГО», Вінницький Регіональний центр обслуговування мережі. Адреса виробничого майданчику: 21037, м. Вінниця, вул. Пирогова, 131В. При роботі обладнання виділяються забруднюючі речовини (т/рік): Залізо та його сполуки (у перерахунку на залізо) – 0,000676; Кремнію діоксид аморфний – 0,000028; Алюмінію оксид – 0,00024; Хром та його сполуки в перерахунку на триоксид хрому – 0,000001; Манган та його сполуки в перерахунку на діоксид мангану – 0,000043; Сульфатна кислота (H2SO4) [сірчана кислота] – 0,000024; Оксиди азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту – 0,000032; Оксид вуглецю – 0,000551; Речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом – 0,09324; Вуглеводні насичені С12-С19 (розчинник РПК-26611 та ін.) в перерахунку на сумарний органічний вуглець – 0,000065; Фтор і його пароподібні та газоподібні сполуки в перерахунку на фтористий водень – 0,000004. Згідно розрахунків рівень забруднення атмосфери у межах ГДК. Умови отримання дозволу – не перевищувати встановлені ГДВ. Зауваження та пропозиції щодо намірів приймаються в місячний термін до Вінницької обласної державної адміністрації за адресою: 21050 м. Вінниця вул. Соборна 70 Тел. 0 800 216 433, 0432 65 17 38, email: oda@vin.gov.ua.
Комунальне підприємство Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» (код ЄДРПОУ: 33126849) повідомляє про наміри отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для котельні, що знаходиться за адресою: Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Вінницькі Хутори, вул. Немирівське шосе, 94-К. Комунальне підприємство Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» спеціалізується на постачанні пари, гарячої води та кондиційованого повітря. Джерелами викиду забруднюючих речовин на котельні є: димова труба котельні, скидна свіча продувки газопроводу. Від джерел викидів в атмосферне повітря надходять такі забруднюючі речовини (т/рік): азоту діоксид (0,758), діазоту оксид (0,0008), вуглецю оксид (0,917), метан (0,008026), вуглецю діоксид (457,921). Пропозиції та зауваження від громадських організацій та окремих громадян приймаються протягом 30 календарних днів з дати опублікування інформації в газеті у Вінницькій обласній військовій адміністрації, що знаходиться за адресою: 21050, Вінницька обл., м. Вінниця, вул. Соборна, 70, тел.: 0-800-216-433, ел. пошта: oda@vin.gov.ua.
Стратегічна екологічна оцінка
ЗВІТ ПРО СТРАТЕГІЧНУ ЕКОЛОГІЧНУ ОЦІНКУ
Відповідно до Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», Департамент економіки і інвестицій Вінницької міської ради повідомляє про оприлюднення проєкту документу державного планування (далі - ДДП), а також звіту про СЕО «Програма економічного і соціального розвитку Вінницької міської територіальної громади на 2022 рік».
Основною метою розроблення «Програми економічного і соціального розвитку Вінницької міської територіальної громади на 2022 рік» є збереження та закріплення досягнутих показників економічного розвитку та соціального захисту населення шляхом забезпечення економічного зростання, орієнтацією на інноваційний розвиток реального сектору економіки, покращення бізнес середовища та стабільне функціонування всіх сфер життєзабезпечення населених пунктів Вінницької міської територіальної громади.
Програма економічного і соціального розвитку Вінницької міської територіальної громади на 2022 рік
Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації С. Борзова №77 від 09 лютого 2021 року «Про ліквідацію Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької обласної державної адміністрації», а також враховуючи те, що Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів, згідно Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», в межах повноважень, забезпечує проведення процедури стратегічної екологічної оцінки документів державного планування, Департамент з 10 лютого 2021року припиняє прийом документів, які підлягають процедурі СЕО у зв'язку з розпочатим процесом ліквідації установи.
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України нагадує про необхідність усунення порушень процедури стратегічної екологічної оцінки
Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) має здійснюватися у процесі розроблення документів державного планування до їх подання для затвердження і є обов'язковою у випадках, визначених Законом України «Про стратегічну екологічну оцінку», та має здійснюватися відповідно до вимог відповідних нормативно-правових актів.
Проте, за результатами аналізу дотримання місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування процедури стратегічної екологічної оцінки міністерство виявило непоодинокі випадки нехтування вимогами Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» - затвердження рішеннями районних державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування документів державного планування, в першу чергу містобудівної документації, без попереднього проведення процедури стратегічної екологічної оцінки.
Враховуючи зазначене, міністерство рекомендує:
Районним державним адміністраціям: скасувати розпорядження голів про затвердження документу державного планування, на які поширюється дія Закону і які не пройшли стратегічної екологічної оцінки;
Органам місцевого самоврядування: скасувати прийняті ними правові акти про затвердження документів державного планування з мотивів невідповідності процесу їх розроблення Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Новини та заходи
- ❗Повідомлення про планову діяльність,яка підлягає оцінці впливу на довкілля
- Вінничан запрошують долучитись до весняного прибирання
- Чиста вода
- ОГОЛОШЕННЯ про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля Комунального некомерційного підприємства «Подільський регіональний центр онкології Вінницької обласної ради» (КНП «ПРЦО ВОР»)
- ОГОЛОШЕННЯ про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля «Реконструкція автозаправної станції з влаштуванням АГЗП по вул. К.Василенка,19а в м.Вінниці»
- ОГОЛОШЕННЯ про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля ПрАТ "Вінницька кондитерська фабрика"
- Форма подачі звіту про використання води за формою №2ТП-водгосп (річна)
- ❗Увага❗Зміни до законодавства❗
- В Україні створять Єдиний реєстр стратегічної екологічної оцінки та запровадять відповідальність за порушення СЕО
- Програма LIFE – фінансова підтримка Євросоюзу
- СФОРОМОВАНО БАЗУ ФАХОВИХ ЕКОЛОГІВ ТА МЕНЕДЖЕРІВ ЗЕЛЕНОЇ ЕКОНОМІКИ
- НЕРЕСТ 2022
- 2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь (World Wetlands Day)
- ДО ВІДОМА ПОДАВАЧІВ ЗАПИТУ
- МОНІТОРИНГ ЯКОСТІ АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ
- ПОДАННЯ ЗВІТУ ПРО ВИКОРИСТАННЯ ВОДИ В ЕЛЕКТРОННІЙ ФОРМІ
- ЗВЕРНЕННЯ ДО ДЕРЖАВНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ІНСПЕКЦІЇ
- ВИРІШЕННЯ ПИТАННЯ ПЕРЕРОБЛЕННЯ, ЗНЕШКОДЖЕННЯ, ВИДАЛЕННЯ ТА УТИЛІЗАЦІЇ ВИКОРИСТАНИХ ПАКУВАЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ І ТАРИ З-ПІД ПЕСТИЦИДІВ
- МІНЦИФРИ: ЗАПУСКАЄМО ЕКОСИСТЕМУ — ВСЯ ЕКОЛОГІЧНА ІНФОРМАЦІЯ ТА ПОСЛУГИ В ОДИН КЛІК
Повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля ПрАТ "Вінницька кондитерська фабрика"
Повідомлення про планову діяльність,яка підлягає оцінці впливу на довкілля ДП "Вінницька лісова науково-дослідна станція"
Повідомлення про планову діяльність,яка підлягає оцінці впливу на довкілля ТОВ "Барлінек Інвест"
Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля АТ "КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ"
Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля ДП "Вінницьке лісове господарство"
Повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля АТ "КОНЦЕРН ГАЛНАФТОГАЗ"
Повідомлення про планову діяльність,яка підлягає оцінці впливу на довкілля Комунального некомерційного підприємства "Подільський регіональний центр онкології Вінницької оласної ради"
Вінничан запрошують долучитись до весняного прибирання
Під час загальноміських заходів по весняному прибиранню наведуть лад поблизу річок, у парках та на зелених зонах. у березні – квітні у Вінниці проходить акція «За чисте довкілля». Прибиратимуть на берегах річки Південний Буг, Тяжилівка, Дьогтянець. Також – на територіях парків «Вишенський», Лісопарк, у сквері «Кумбари». Відбудуться толоки й на зелених зонах вул. Київська, Гонти, Лебединського тощо. Місця прибирання обрані таким чином, щоб у разі повітряної тривоги можна було дістатись до укриття.
Щороку, як тільки дозволяє погода, у Вінниці організовують заходи по весняному прибиранню зелених зон міста. До очищення парків, лісосмуг, берегів Південного Бугу, малих річок та озер запрошують всіх небайдужих вінничан, які розуміють важливість питання екології. Тим більше, що Вінниця долучилась до Зеленого курсу ЄС на початку 2022 року.
Час та місце проведення весняних толок у Вінниці:
Замостя
- 22 березня о 11:00 прибирання зони відпочинку біля р. Південний Буг на вул. Гонти.
- 23 березня о 10:00 прибирання прибережно-захисної смуги річки Тяжилівка та зони відпочинку «Бригантина».
- 4 квітня о 12:00 прибирання лісової зони на вул. Зулінського парна та непарна сторона в бік вул. Київської від вул. Липовецької.
Вишенька
- 22 березня о 11:00 прибирання парку «Вишенський» з боку вул. К. Василенка.
- 22 березня о 14:00 прибирання зеленої зони від виїзду вул. Келецької в напрямку Барського шосе, ліва сторона до знаку «Вінниця».
- 5 квітня о 15:00 прибирання зеленої зони від виїзду «Метро» по Барському шосе до знаку «Вінниця». Також – зеленої зони від вул. Келецької по Барському шосе до знаку «Вінниця».
Ближнє Замостя
- 22 березня о 09:00 прибирання схилу над залізничною колією по пров. Залізничний та вул. Могильчака, а також стадіону на вул. Ю. Клена.
- 24, 30 та 31 березня о 09:00 прибирання території з зеленими насадженнями біля магістральної дороги Немирівського шосе в напрямку Немирова від училища до знаку «Вінниця», парна та непарна сторона.
- 21, 22 та 23 березня о 10:00 прибирання територій біля залізничних колій: по вул. Залізнична (від вул. М. Шимка до вул. Гетьмана Мазепи); по вул. Ю. Клена; по вул. Айвазовського.
Тяжилів
- 16 березня та 4 квітня о 14:00 прибирання території з зеленими насадженнями по вул. Левка Лук’яненка до окружної дороги.
Хмельницьке шосе
- 21 березня о 11:00 прибирання території біля річки Дьогтянець (вул. Василенка зі сторони АЗС «ОККО»).
- 1 квітня о 9:00 прибирання території лісу зі сторони вул. Г. Арабея.
- 29 березня о 15:00 прибирання території лісу зі сторони вул. Праведників Світу (вул. Г. Арабея – Праведників Світу).
Старе місто
28 березня о 14:00 прибирання схилу біля р. П. Буг (від спорткомплексу «Динамо» до училища).
ЧИСТА ВОДА-інтерактивна карта забрудненості річок в Україні на основі даних Державного агентства водних ресурсів. На карті ‒ понад 400 пунктів контролю річкової води. Ви можете переглянути до 16 параметрів забруднення, а також з’ясувати, як його рівень змінювався протягом п’яти років.
ОГОЛОШЕННЯ про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля Комунального некомерційного підприємства «Подільський регіональний центр онкології Вінницької обласної ради» (КНП «ПРЦО ВОР»)
ОГОЛОШЕННЯ про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля «Реконструкція автозаправної станції з влаштуванням АГЗП по вул. К.Василенка,19а в м.Вінниці»
ОГОЛОШЕННЯ про початок громадського обговорення звіту з оцінки впливу на довкілля
Згідно наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 18.12.2020 р. №375 «Про затвердження Змін до Порядку ведення державного обліку водокористування та Порядку функціонування модуля «Подання звіту про використання води в електронній формі» Порталу електронних послуг Державного агентства водних ресурсів України з 01.01.2022 року вступають в силу зміни в частині форми подачі звіту про використання води за формою №2ТП-водгосп (річна).
Відповідно до цих змін, подача Звіту здійснюється виключно в електронному вигляді через Портал електронних послуг Державного агентства водних ресурсів України
https://e-services.davr.gov.ua/.
Подача звіту є обов’язковою для фізичних та юридичних осіб, діяльність яких підлягає державному обліку водокористування (далі – водокористувачі), які здійснюють діяльність, пов’язану із забором та/або використанням води, скиданням зворотних (стічних) вод та забруднюючих речовин, та:
- здійснюють забір води із поверхневих та підземних водних об’єктів в обсязі від 5 метрів кубічних води на добу;
- забирають воду з водопровідних мереж або інших систем водопостачання в обсязі від 5 метрів кубічних води на добу (у середньому протягом календарного року) і передають зворотні (стічні) води до систем водовідведення;
- забирають воду для зрошення в обсязі від 5 метрів кубічних води на добу (у середньому протягом зрошувального періоду);
- мають сезонний режим роботи та забирають воду в обсязі від 5 метрів кубічних води на добу (у середньому протягом періоду його роботи у межах календарного року);
- мають оборотні системи водопостачання загальною потужністю 1000 метрів кубічних води на добу і більше незалежно від кількості забраної (отриманої) води;
- використовують воду для виробництва напоїв незалежно від кількості води;
- здійснюють скид (незалежно від об’єму) зворотних (стічних) вод безпосередньо у водні об’єкти та підземні горизонти;
- віднесені до галузі гідроенергетики;
- користуються водними об’єктами для рибогосподарських потреб (крім суден флоту рибної промисловості) [пункт 1.5 Наказу № 78 від 16. 03. 2015 «Про затвердження Порядку ведення державного обліку водокористування»]. Алгоритм створення звіту:
- Портал «Портал електронних послуг Державного агентства водних ресурсів України» https://e-services.davr.gov.ua/;
- Подати звіт;
- Війти за допомогою ЕПЦ (електронного цифрового підпису) хмаровий носій (або Токен);
- Мої звіти всі звіти;
- Подивитись звіт прийнятий за 2021 рік, прогорнути сторінку до кінця натиснути Доступні дії, склонувати дані для створення нового звіту за 2022 рік;
- Ви склонували дані за 2021 рік тепер ви можете їх редагувати (обов’язково вносити ТГ і нові райони);
- Примітка. Звіт складається на основі даних первинного обліку водокористування, результатів вимірювань показників якості води (не менше ніж один раз на квартал, для скидів у поверхневі водні об’єкти та для скидів у каналізаційні мережі), які подаються до організації (БУВР Південного Бугу), разом зі Звітом.
- Коли заповнили звіт, натискаємо Підписати та відправити звіт;
- Підписали своїм ключем (назва установи, ключ, пароль, підписую);
- Передивились сформований звіт в ПДФ форматі і відправили його;
- Прийде повідомлення що Ваш звіт успішно відправлений;
- Коли водогосподарська організація перевірить звіт і якщо виявить помилку звіт може бути відправлений Вам на доопрацювання, до повторної подачі;
- Якщо звіт складений вірно Вам прийде на Вашу електрону адресу повідомлення що звіт прийнято.
Звертаємо Вашу увагу, що:
- Прийом звітності за 2022 рік триватиме з 1 січня по 1 лютого 2023 року;
- До 1 березня 2023 року можливо подати виправлені (уточненні) звіти у разі виявлення помилок, які можуть бути виправлені;
- Водокористувачі, що мають у своєму складі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи, що не звітують самостійно, повинні подавати Звіти за них;
- Копії електронних Звітів з відміткою про одержання подаватимуться платниками рентної плати за спеціальне використання води разом з деклараціями з рентної плати до територіальних органів ДПС. Ознайомтесь з відеоінструкцією по заповненню звіту за формою №2ТП-водгосп (річна) в електронному вигляді https://www.youtube.com/watch?v=6AHpcG1XvVw. У разі припинення діяльності або недосягнення критеріїв щодо подачі звітності про використання води, водокористувач інформує організації, що належать до сфери управління Держводагентства, про припинення подання Звіту або призупинення подачі Звіту до досягнення критеріїв [пункт 1.6 Наказу № 78 від 16. 03. 2015 «Про затвердження Порядку ведення державного обліку водокористування»]. Для отримання консультацій і роз’яснень щодо заповнення звіту звертайтесь до відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод БУВР Південного Бугу за адресою: м. Вінниця, вул. Василя Стуса, 7, каб. 23 або за тел. (0432) 67-27-24.
❗Увага❗Зміни до законодавства❗
Питання необхідності отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря остаточно врегульовано Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» від 13 грудня 2022 року №2836-IX, який набув чинності 03 січня 2023 року. Законом доповнено Прикінцеві положення Закону України «Про охорону атмосферного повітря» пунктом такого змісту : «Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано,☝️ дозволяється експлуатація генераторів, систем безперебійного електроживлення, електрогенераторних установок без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, крім випадків, якщо вони є невід’ємною частиною об’єкта нерухомого майна, введеного в експлуатацію до 24 лютого 2022 року».
Верховна Рада України схвалила у другому читанні урядовий законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження відповідальності за порушення порядку здійснення стратегічної екологічної оцінки» № 5159. тратегічна екологічна оцінка (СЕО) — інструмент, за допомогою якого виявляють і враховують чинники чи можливі наслідки стратегій, політик, програм, інших документів державного планування на стан довкілля та здоров’я населення, а також інтегрують в них екологічні вимоги.
Закон № 2717 передбачає:
- створити Єдиний реєстр стратегічної екологічної оцінки. Це систематизує і зробить доступною для громадськості інформацію про стратегічну екологічну оцінку документів державного планування;
- уповноважити Держекоінспекцію контролювати виконання вимог законодавства про СЕО;
- встановити відповідальності за порушення у сфері СЕО. Зокрема, за те, що не провели СЕО, порушили порядок її проведення, не врахували її результатів тощо.
- Закон № 2717 набуде чинності 19.05.2023, крім окремих положень, які діють із 19.11.2022.
Україна приєдналася до європейської програми «LIFE» для клімату та довкілля. Відповідну угоду між Україною та Європейським Союзом підписали Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець та Комісар ЄС з питань навколишнього середовища, океанів і рибальства Віргініюс Сінкявічюс.
Програма LIFE для України
На Платформі рішень для менеджерів природоохоронної діяльності « Ecobusiness Group » створено єдиний інформаційний ресурс – Єдиний банк фахових екологів і менеджерів зеленої економіки.
Зазначений перелік містить відомості про кваліфікацію осіб, які здійснюють професійну діяльність у сфері екологічного менеджменту та промислової екології, екологічної інженерії, охорони довкілля, енергоефективності.
До Реєстру Банку вносяться відомості про фахівців, які мають досвід роботи підкріплений як практичними так і теоретичними знаннями. Також для тих, хто успішно пройшов навчання за додатковими професійними програмами Національного центру сталого розвитку, об’єднання екологів ПАЕУ та отримали документи за останні 3 роки.
В Українській асоціації професіоналів довкілля зазначають, що база даних почала наповнюватися інформацією про фахівців з травня 2022 року та наповнюється і далі. Зокрема, заяву на включення у єдиний банк фахових екологів і менеджерів зеленої економіки можна подати тут: https://cutt.ly/ILrWcMH .
Подивитися, хто вже увійшов до реєстру можна за посиланням: https://ecolog-ua.com/bank, а якщо виникають додаткові питання, можна дзвонити за номером телефону 063-849-38-06, або писати на електронну пошту adm@ecolog-ua.com
З 11 квітня 2022 року на всіх рибогосподарських водних об’єктах Вінницької області починається весняно-літня заборона на лов водних біоресурсів.
Терміни заборони:
- у річках та їх притоках з 11 квітня по 30 травня (включно);
- у водосховищах, озерах, ставках з 11 квітня по 20 червня (включно);
- у р. Дністер з усіма притоками з 11 квітня по 20 червня (включно). Також триває заборона на вилов раків у всіх рибогосподарських водоймах з 1 грудня по 30 червня (включно).
Не можна під час нересту:
- забороняється використання плавзасобів (човнів) у визначених місцях нересту,
- промислове рибальство,
- здійснення підводного полювання,
- проведення змагань зі спортивного рибальства, а також днопоглиблювальних, вибухових та інших робіт,
- добування будівельних матеріалів у місцях масового нересту водних біоресурсів.
Дозволено на час нересту:
- любительське рибальство до 3 кг риби на одну особу однією поплавковою або донною вудкою з одним гачком і спінінгом з берега у місцях, визначених у переліку та на інших водоймах в адміністративних межах населених пунктів.
Вінницьким рибоохоронним патрулем розроблена інтерактивна карта місць, відкритих для любительського рибальства однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом з берега в межах Вінницької області. Ознайомитися з ними можна за посиланням
Якщо Ви стали свідком незаконного вилову водних біоресурсів прохання телефонувати на «гарячу лінію» Вінницького рибоохоронного патруля за телефонами: (068) 018-37-52 та (073) 004-86-06.
Щороку 2 лютого відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь. Саме у цей день у м. Рамсар (Іран) 50 років тому було підписано міжнародну угоду – Конвенцію з водно-болотних угідь міжнародного значення.
Україна також є однією зі сторін Рамсарської конвенції. На сьогодні мережа водно-болотних угідь міжнародного значення у нашій країні вже нараховує 50 територій, захист та відновлення яких є запорукою збереження біорізноманіття: близько 40 % усіх відомих людству видів рослин та тварин оселяються саме у водно-болотних угіддях.
До речі, більше двох третин світового улову риби пов'язані зі здоровим станом водно-болотних угідь. Вони є важливим джерелом живлення для риб, нерестовищем, місцем для підростання мальків, а також міграційним шляхом, особливо якщо від нього залежать популяції риб як в межах угіддя, так і поза його межами.
За даними Секретаріату Рамсарської конвенції водно-болотні угіддя – найцінніша екосистема, ресурси якої людство використовує для задоволення питних потреб і ведення сільського господарства, риболовлі і аквакультури. Щороку до інформаційної кампанії з нагоди Всесвітнього дня водно-болотних угідь Секретаріат Рамсарської конвенції готує низку освітніх матеріалів. З інформаційними матеріали в українському перекладі можна ознайомитися за посиланням
До відома подавачів екологічних запитів
Планування природоохоронних заходів за бюджетною програмою обласного Фонду охорони навколишнього природного середовища здійснюється на кожний фінансовий рік, для чого формується перелік природоохоронних заходів. Заявники подають Департаменту економіки і інвестицій міської ради такі документи:
запит про виділення коштів з Фонду для здійснення природоохоронних заходів за формою згідно з додатком;
кошторис витрат;
плановий графік фінансування заходу;
копії зведеного кошторисного розрахунку, рішення про затвердження проектно-кошторисної документації та позитивного висновку комплексної державної експертизи, завірені печаткою установи, що подає запит при виконанні заходів з будівництва або реконструкції. - рішення органу, який подає запит щодо співфінансування заходу у розмірі не менше 15%.
Місце прийому документів: департамент економіки і інвестицій міської ради
Телефони для довідок: (0432) 59-51-78, 66-12-72; 66-13-79.
Додаток: на 2 стор. (бланк запиту)
Виконавчі органи Вінницької міської ради інформують, що рішенням міської ради від 27.12.2019 року № 2080 функції органу управління якістю атмосферного повітря агломерації Вінниця покладені на відділ охорони довкілля і використання природних ресурсів у складі департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради.
Відповідно до Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 827 орган управління якістю атмосферного повітря – виконавчий орган, який забезпечує координацію суб'єктів моніторингу атмосферного повітря, затверджує плани поліпшення якості атмосферного повітря та вживає заходів для поліпшення стану атмосферного повітря на території агломерації.
Доводимо до Вашого відома, що згідно наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 18.12.2020 р. №375 «Про затвердження Змін до Порядку ведення державного обліку водокористування та Порядку функціонування модуля «Подання звіту про використання води в електронній формі» Порталу електронних послуг Державного агентства водних ресурсів України з 01.01.2022 року вступають в силу зміни в частині форми подачі звіту про використання води за формою №2ТП-водгосп (річна).
Відповідно до цих змін, подача Звіту здійснюється виключно в електронному вигляді через Портал електронних послуг Державного агентства водних ресурсів України.
Посилання на відео інструкцію:
Сьогодні існує два види перевірок дотримання законодавства щодо охорони навколишнього природного середовища:
- планові - перелік яких затверджується на початку року і кожний суб'єкт господарювання заздалегідь знає, коли прийдуть державні інспектори
- позапланові - однією із підстав для проведення позапланової перевірки є звернення фізичної особи. В такому разі громадянин має написати звернення до Державної екологічної інспекції, де пояснити суть виявленого порушення.
Алгоритм
Фізична особа особисто або через законного представника, має надіслати звернення (Звичайною поштою або на електронну адресу інспекції);
У зверненні обов'язково варто зазначити наступне:
Прізвище, ім'я, по-батькові,
місце проживання,
інформацію для зворотного зв'язку,
суть порушення,
дату і підпис
Для відправки електронною поштою необхідно зробити все теж саме, відсканувати документ і надіслати на електронну адресу Інспекції відповідного регіону або до центрального апарату.
Довідково
Начальник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області
Дубовий Юрій Володимирович
поштова адреса: 600-річчя, 19, м. Вінниця, 2100
електронна адреса: vin@dei.gov.ua; vindei@ukr.net
Хімічні засоби захисту рослин, такі як пестициди і агрохімікати - це товари сезонного використання і їх тара повинна гарантувати збереження якості продукту навіть при довгостроковому зберіганні. Тому пестициди і агрохімікати фасуються в спеціальну тару з полімерних матеріалів. Після втрати споживчих властивостей вона підлягає утилізації. Використання її для зберігання води, харчових продуктів, корми для тварин та інших побутових потреб категорично забороняється.
ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ» за ініціативи Європейської Бізнес Асоціації реалізує проєкт «Агро Варта» і пропонує для фермерських господарств та інших сільськогосподарських виробників можливість безоплатно передавати на перероблення, знешкодження, видалення та утилізацію використаних пакувальних матеріалів і тари з-під пестицидів.
Підприємство надає послуги у сфері поводження з відходами, а саме: збирання, зберігання, перевезення, утилізація, видалення та знешкодження небезпечних та інших видів відходів. Компанія також надає послуги з поводження з тарою з-під пестицидів, яка належить до категорії небезпечних відходів.
Пестициди та тара, яка містить їх залишки, забруднюють ґрунти, повітря, водні ресурси, у тому числі підземні водоносні горизонти. Це може призводити до незворотних наслідків для навколишнього природного середовища.
Підприємство, як на добровільних засадах, так і в межах державно-приватного партнерства, готове забезпечити своєчасну та ефективну ліквідацію стихійних звалищ відходів.
Якщо Ви зацікавилися цією пропозицією, пропонуємо звернутися до контактної особи ТОВ «НВК «УКРЕКОПРОМ» за телефоном: +38(050) 363-33-16 або засобом електронної пошти office.ueco@gmail.com
ЕкоСистема — це єдина онлайн-платформа у сфері захисту довкілля Платформу створили, щоб кожен мав актуальну достовірну інформацію про стан навколишнього середовища та природні ресурси, а також взаємодіяв з нами в прозорий і зручний спосіб. На порталі доступні 6 послуг: висновок про транскордонне перевезення відходів, ліцензія на відходи, лісорубний квиток, сертифікат походження деревини, декларація про відходи, дозвіл на спецводокористування.
А також уся екологічна інформація про стан навколишнього середовища України. Зручно, швидко, без корупції та паперів можна отримати доступ до 35 реєстрів екологічної інформації. Загалом планують запустити 29 послуг та інтегрувати їх з порталом Дія. Наприклад, на порталі доступна Екологічна мапа — це інтерактивна мапа, яка надає можливість громадянам надіслати звернення з геоприв’язкою та фотоматеріалами щодо виявлених місць стихійних сміттєзвалищ.
Окрім цього, будуть відкриті дані більше 60 реєстрів, що дасть можливість кожному українцю моніторити стан довкілля, зокрема якість води, повітря, пестициди, лісові пожежі тощо в реальному часі.
НАЦІОНАЛЬНА ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМА ДОСТУПНА ЗА ПОСИЛАННЯМ
Інвестиційний атлас надрокористувача
Державна служба геології та надр України запустила Інвестиційний атлас надрокористувача. Його створили спільно із ДНВП "Геоінформ України", НАК "Надра України", ДГП "Укргеофізика" та УкрДГРІ. Наразі до Атласу увійшли 85 об'єктів, їх розподілено по шістьох кошиках — за видами корисних копалин.
Атлас знаходиться у вільному доступі за посиланням: https://cutt.ly/On8XsVR .
Типовий профайл кожного об'єкту містить загальний опис ділянки, координати, оціночні ресурси, попередню вартість, мінімальні вимоги до програми робіт, а також посилання на паспорт родовища та відповідні звіти про ділянку. Всі охочі можуть ініціювати одну із запропонованих ділянок на аукціон, або номінувати будь-яку іншу ділянку за власним бажанням.
Інвестори протягом двох місяців можуть ініціювати обраний із Атласу об'єкт на відкритий аукціон. Також надрокористувачі запрошуються надавати свої пропозиції і номінувати на електронні торги ділянки, які не увійшли до Атласу. Через два місяці відбудеться фіналізація підготовки лотів. Очікується, що вже у березні розпочнуться перші електронні торги, - відповідно до графіку аукціонів по кожному із кошиків. Процес буде циклічним і повторюватиметься щодва місяці.
Інвестиційний атлас надрокористувача — лише один із елементів загальної урядової політики відкритих дверей у сфері надрокористування. Інші важливі елементи — лібералізація доступу до загальної геологічної інформації та якісна промоція об'єктів для інвестування.
Законодавство
- ЗАКОН УКРАЇНИ Про охорону навколишнього природного середовища
- Закон УКРАЇНИ «Про охорону атмосферного повітря»
- ЗАКОН УКРАЇНИ Про оцінку впливу на довкілля
- ЗАКОН УКРАЇНИ Про стратегічну екологічну оцінку
- ЗАКОН УКРАЇНИ Про відходи
- ЛІСОВИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
- ВОДНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
- ЗЕМЕЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
- КОДЕКС УКРАЇНИ ПРО НАДРА
- НАКАЗ Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць
- Зелений курс Вінниці
- Екологічний стан м. Вінниця
- Агломерація "Вінниця"
- Фонд охорони навколишнього природного середовища
- Програма охорони навколишнього природнього середовища
- Комплексний план заходів з охорони навколишнього природного середовища
- Повідомлення про наміри отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря
- Стратегічна екологічна оцінка
- Новини та заходи
- Інвестиційний атлас надрокористувача
- Законодавство
Пов'язані новини
Усі новини-
13 серпня, 13:28
У Вінниці склали півсотні адмінпротоколів за забруднення струмків
-
15 вересня, 13:47
Сергій Моргунов: «У 2022 році плануємо почати другу чергу проєкту по очистці Південного Бугу – вона буде найскладнішою»
-
24 вересня, 11:58
У закладах охорони здоров'я та комунальних підприємствах Вінниці встановлять сонячні електростанції
-
21 жовтня, 13:13
Вінничан запрошують долучитися до прибирання малої річки Дьогтянець
-
25 жовтня, 12:58
Вінниця посіла друге місце у Всеукраїнському конкурсі «Краще місто» у категорії «якість повітря»
-
28 жовтня, 09:57
У дворах вінницьких багатоповерхівок висадять 800 дерев